Co ile wykonywać badanie wzroku?

Kontrola oczu u okulisty

Co ile wykonywać badanie wzroku? – to pytanie zadaje sobie wielu z nas. Tak naprawdę częstotliwość wykonywania badania tego typu może wynikać z różnych czynników – co oznacza, że jeśli jedna osoba bada wzrok raz na rok, druga może robić to nawet co trzy miesiące. Nie ulega wątpliwości, że badanie wzroku to jeden z najważniejszych elementów ogólnego dbania o zdrowie swoich oczu – nie tylko wtedy, kiedy na co dzień nadwyrężamy je poprzez długą pracę przy komputerze czy częstą ekspozycję na światło niebieskie telefonu. Badanie tego typu wykonujemy zawsze w gabinetach okulistycznych i optometrycznych – a więc w miejscach, w których specjalista posiada dostęp do profesjonalnego sprzętu, umożliwiających nie tylko badanie wzroku, ale również dobór okularów czy soczewek. Co ile wykonywać badanie wzroku, aby móc mieć pewność, że dbamy o swoje oczy tak, jak powinniśmy? Przychodzimy z podpowiedziami!

Na czym polega badanie wzroku?

Czym w zasadzie jest samo w sobie badanie wzroku? To nic innego jak kontrola naszych oczu – pozwalająca na podjęcie kolejnych kroków, na przykład podjęcia leczenia danej wady. Do najważniejszych etapów badania wzroku – na które warto odpowiednio wcześnie się przygotować – należą kwestie takie jak:

Przeprowadzenie wywiadu medycznego – na początku wizyty, okulista lub optometrysta zapyta nas o historię medyczną, w tym wszelkie problemy ze wzrokiem, aktualne objawy oraz historię chorób oczu w rodzinie, co pozwoli mu poznanie pełnego obrazu naszej sytuacji zdrowotnej.

Badanie ostrości wzroku – to najpopularniejszy test, podczas którego pacjent czyta litery lub symbole z tablicy (na przykład Snellena) w różnych rozmiarach. Tego typu badanie pozwala specjaliście na rzetelną ostrości widzenia na różnych odległościach, co może być kluczowe zarówno w przypadku zdiagnozowania, jak i odrzucenia diagnozy chorób oczu.

Refrakcja – to badanie określa wadę refrakcji oka (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Podczas testu, pacjent patrzy przez różne soczewki, a optometrysta lub okulista ocenia, które z nich poprawiają widzenie. Często używa się tu również autorefraktometru, który automatycznie mierzy refrakcję oka, czyli – najprościej rzecz ujmując – załamanie światła, dzięki któremu człowiek jest w stanie widzieć obraz.

Badanie widzenia barwnego – profesjonalne testy – takie jak tablice – określają poziom zdolności rozróżniania kolorów i wykrywania daltonizmu, co przyczynia się do jeszcze bardziej rzetelnej oceny funkcjonowania naszych oczu.

Kontrola pola widzenia – testy perymetryczne oceniają zdolność widzenia obwodowego i centralnego. Podczas badania – pacjent musi wskazać, kiedy zauważa pojawiające się światła lub obiekty w różnych częściach pola widzenia.

Badanie ruchomości oczu i widzenia obuocznego – wskazuje na zdolność bądź problemy z koordynacją i ruchomością oczu w różnych kierunkach oraz zdolności do widzenia stereoskopowego (trójwymiarowego).

Badanie przedniego odcinka oka – przy pomocy lampy szczelinowej, okulista wykonuje badanie struktury oka, takie jak rogówka, soczewka, tęczówka i spojówka – co jest szczególnie ważne dla wykrywania schorzeń takich jak zaćma, zapalenie spojówek czy inne choroby przedniego odcinka oka.

Badanie dna oka – tego typu kontrola wykonywana jest za pomocą oftalmoskopu lub specjalnych soczewek w lampie szczelinowej. Specjalista ocenia siatkówkę, nerw wzrokowy i naczynia krwionośne w tylnej części oka, co może wymagać zastosowania kropli o działaniu rozszerzającym źrenice.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – test ten, nazywany „tonometrią” – polega na mierzeniu ciśnienie wewnątrz oka, co jest ważne dla wykrywania jaskry. Zazwyczaj jest on wykonywany  za pomocą kontaktowego tonometru aplanacyjnego lub bezkontaktowego tonometru powietrznego.

Jak często wykonywać badanie wzroku?

To, jak często powinniśmy wykonywać badanie wzroku, zależy w dużej mierze od grupy osób, do której się zaliczamy. Co ile wykonywać tego typu badanie, aby mieć pewność, że nasze oczy funkcjonują w sposób prawidłowy?

Dzieci – jeśli chodzi o dzieci, pierwsze badanie wzroku warto wykonać w wieku około 6 miesięcy. Co ciekawe, drugie badanie następuje zwykle dopiero w wieku 3 lat – co oznacza, że między pierwszym, a drugim badaniem mamy do czynienia z dość sporym odstępem czasowym. Kolejne badanie dobrze jest wykonać przed rozpoczęciem nauki w szkole – a więc w wieku około 6 lat – kiedy nasza pociecha będzie czytać i pisać zapewne znacznie częściej niż wcześniej. W trakcie nauki szkolnej badanie wzroku wykonuje się w zwykle co rok bądź 2 lata – chyba, że lekarz zaleci, aby częściej kontrolować wzrok dziecka.

Dorośli w wieku do 40. roku życia – kiedy nie mamy problemów ze wzrokiem, do 40. roku życia możemy badać go nawet co 10 lat. Kiedy następuje sytuacja nagła, która wymaga oceny optometrysty, oczywiście natychmiast udajmy się na wizytę. Gdy nasze oczy narażone są na określone choroby – na przykład takie, które występowały już w rodzinie – badanie powinno mieć miejsce co 2-4 lata.

Dorośli w wieku 40-65 lat – badanie wzroku u osób w wieku od 40 do 65 lat, które nie zmagają się na co dzień z problemami zdrowotnymi oczu, może odbywać się co 2-4 lata. Kiedy jednak mamy do czynienia z kłopotami z widzeniem bądź zwiększonym ryzykiem chorób oczu – powinniśmy odwiedzać optometrystę czy okulistę co rok bądź 2 lata.

Seniorzy – po ukończeniu 65. roku życia, obowiązkiem każdego z nas jest wykonywanie badań regularnie, co rok bądź 2 lata (nawet wtedy, kiedy nie dokuczają nam żadne problemy ze wzrokiem!).

Osoby chore na cukrzycę i nadciśnienie – ci z nas, którzy chorują na cukrzycę lub nadciśnienie, powinni odwiedzać gabinet okulistyczny bądź optometryczny częściej niż inni, najlepiej raz do roku lub częściej, w zależności od stanu zdrowia oraz zaleceń specjalisty.

Osoby noszące soczewki kontaktowe – aby kontrolować stan zdrowia oczu oraz właściwe dopasowanie soczewek – warto, aby osoby korzystające z soczewek kontaktowych odwiedzały gabinet przynajmniej raz do roku.

Jak przygotować się do badania wzroku?

Systematyczne odbywanie badania wzroku to jedno – równie istotne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Aby zrobić to dobrze, warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach, które mogą usprawnić naszą wizytę w gabinecie okulistycznym czy optometrycznym:

Weź ze sobą poprzednie wyniki badań wzroku – jeśli masz wcześniejsze recepty na okulary lub soczewki kontaktowe, wyniki badań wzroku czy inne, ważne dokumenty medyczne związane z oczami, zabierz je ze sobą. Tego typu działanie umożliwi specjaliście porównanie wyników oraz ocenę ewentualnych zmian.

Przygotuj listę leków, które aktualnie stosujesz – zapisz na kartce bądź w telefonie nazwy wszystkich leków, które obecnie zażywasz, w tym witamin, suplementów i leków dostępnych bez recepty, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na zdrowie Twoich oczu – co pozwoli specjaliście na całościową ocenę pracy narządu wzroku.

Zapisz swoje objawy i pytania – przed wizytą w gabinecie, zapisz wszelkie objawy, wątpliwości oraz pytania, które chciałbyś zadać lekarzowi – co pomoże Ci nie zapomnieć o żadnych istotnych kwestiach podczas badania.

Unikaj noszenia soczewek kontaktowych przed wizytą – gdy na co dzień nosisz soczewki kontaktowe, zdejmij je na co najmniej dobę przed badaniem (chyba że specjalista zaleci Ci inaczej). Dzięki temu – osoba przeprowadzająca badanie, będzie mogła wykonać je w sposób maksymalnie rzetelny.

Przygotuj się na krople rozszerzające źrenice – w niektórych sytuacjach okulista czy optometrysta może użyć specjalnych kropli, mających na celu rozszerzenie źrenic – wszystko po to, aby dokładniej zbadać wnętrze oka. Krople tego typu mogą powodować chwilowe zamglenie widzenia oraz wrażliwość na światło, dlatego warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i zadbać o transport powrotny – na przykład zamówienie taksówki (ponieważ możemy nie czuć się na siłach, aby prowadzić samochód samodzielnie).

Zabierz ze sobą okulary, jeśli je nosisz – jeśli używasz okularów, weź je ze sobą na wizytę. Specjalista do którego się udajesz, może chcieć sprawdzić, czy aby na pewno są one wciąż odpowiednie – a jeśli będzie inaczej, posłuży fachowym doradztwem w tym zakresie.

Badanie wzroku to ważny element ogólnego dbania o zdrowie naszych oczu – dlatego też nie warto zaniedbywać tej kwestii. Nie wiesz jak często powinieneś / powinnaś uczęszczać na kontrolę? Zapisując się na kolejną wizytę – weź pod uwagę to, czy jesteś w średnim, starszym czy senioralnym wieku oraz czy zmagasz się z chorobami takimi jak cukrzyca bądź nadciśnienie.

Czytaj więcej:

Optyk Klawe

Okulary przeciwsłoneczne Oleśnica

Badanie wzroku


Zapraszamy na pomiar wzroku urządzeniem DNEye Scanner 2 Pro firmy Rodenstock, które przy tworzeniu soczewek, uwzględnia aż 7000 punktów pomiarowych Twojego oka, umożliwiając najbardziej dopasowane okulary dla Ciebie.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.