Czym objawia się jaskra? To jedno z najpopularniejszych schorzeń, z jakimi udajemy się do gabinetu okulistycznego. Jaskra to nic innego jak grupa chorób oczu, które uszkadzają nerw wzrokowy – niejednokrotnie w wyniku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nieleczona jaskra może prowadzić do trwałej utraty wzroku, dlatego też tak ważne jest, aby nie bagatelizować jej symptomów! Jaskrę możemy podzielić na kilka konkretnych grup – jaskrę pierwotną otwartego kąta, jaskrę zamkniętego kąta, jaskrę wtórną, normalnego ciśnienia oraz wrodzoną. Niezwlekanie z wizytą w gabinecie specjalisty może ukierunkować nas na konkretne leczenie – jakie zazwyczaj obejmuje stosowanie kropli do oczu, zabiegów laserowych bądź chirurgicznych oraz przyjmowanie doustnych środków farmakologicznych. To właśnie dlatego tak wiele mówi się o konieczności wykonywania regularnych badań – które pozwalają na szybkie wykrycie jaskry. Szczególnie niebezpieczna może być ona zwłaszcza dla osób z grupy ryzyka – czyli seniorów i chorych na cukrzycę bądź nadciśnienie.
Jakie są rodzaje jaskry?
Poruszane tematy
Jaskrę możemy podzielić na kilka konkretnych typów – z czego każda z nich objawia się oraz przebiega nieco inaczej:
Jaskra pierwotna otwartego kąta – to najczęstsza forma jaskry, która rozwija się zwykle powoli, a we wczesnych stadiach może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Charakteryzuje się stopniowym zanikiem nerwu wzrokowego. Do jej wykrycia niezbędne są badania okulistyczne – ponieważ jaskra tego rodzaju może nie dawać o sobie znać nawet przez długi czas.
Jaskra zamkniętego kąta – to rzadsza forma jaskry, która może wystąpić nagle w postaci tak zwanego „nagłego ataku jaskry”. Jest ona związana z nagłym wzrostem ciśnienia w oku, a jej objawy mogą obejmować symptomy takie jak ból oka, zaczerwienienie, zamglone widzenie, a także… nudności i wymioty!
Jaskra wtórna – to rodzaj jaskry, który wynika z innych schorzeń oczu, takich jak stany zapalne, urazy, nowotwory czy zaawansowane stadium zaćmy.
Jaskra normalnego ciśnienia – występuje wtedy, kiedy ciśnienie w oku pozostaje w normie, ale mimo to dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Przyczyną tego rodzaju jaskry może być chociażby zmniejszenie przepływu krwi do nerwu wzrokowego.
Jaskra wrodzona – jaskra, która dotyczy niemowlęta i małe dzieci – jest rzadka i często związana z nieprawidłowym rozwojem dróg odpływu cieczy wodnistej w oku.
Jak rozpoznać jaskrę?
Choć rozpoznanie jaskry – szczególnie pierwotnej otwartego kąta – może być nieco trudne ze względu na brak widocznych symptomów, istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na wystąpienie tej choroby oczu. Do najpopularniejszych aspektów, pozwalających na rozpoznanie jaskry należą kwestie takie jak:
Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe – aby określić ciśnienie wewnątrz oka, niezbędne jest wykonanie standardowego badania w salonie optycznym. Kiedy wynik wskaże na podwyższony parametr – może on zasugerować występowanie jaskry.
Otwarty kąt przesączenia w oku – podobnie jak ciśnienie wewnątrzgałkowe, również kąt przesączenia rozpoznaje się podczas wizyty w gabinecie okulistycznym, wykorzystując do tego specjalną soczewkę. To właśnie dzięki niej możemy określić czy kąt jest otwarty czy zamknięty.
Zamglenie widzenia – jednym z pierwszych symptomów, z jakim mogą mieć do czynienia pacjenci chorzy na jaskrę, pozostaje zamglenie widzenia (zwłaszcza w takich warunkach, gdzie oświetlenie nie jest intensywne).
Dolegliwości bólowe – ból głowy i oka występuje w przypadku jaskry zamkniętego kąta. Zwykle jest on nagły i silny oraz, co więcej, mogą towarzyszyć mu nudności czy wymioty.
Stopniowe zawężanie pola widzenia – pojawienie się tak zwanych „martwych punktów” w polu widzenia może być oznaką rozwijającej się choroby oczu.
Pojawianie się tęczowych kółek wokół świateł – typowe dla jaskry zamkniętego kąta jest pojawianie się tęczowych, charakterystycznych kółek wokół świateł.
Jak zdiagnozować jaskrę?
Oprócz podstawowych badań, mających na celu zdiagnozowanie między innymi jaskry – takich jak kontrola ciśnienia w oku czy kąta przesączenia – warto wykonać:
Badanie dna oka (oftalmoskopię) – czyli badanie tarczy nerwu wzrokowego – podejmuje się w celu oceny ewentualnych uszkodzeń. Specjalista używa oftalmoskopu do zbadania tylnej części oka, dzięki czemu może ocenić czy nasze oczy pozostają w dobrym stanie.
Perymetrię (badanie pola widzenia) – perymetria to nic innego jak test oceniający pole widzenia pacjenta, który pomaga wykryć ewentualne ubytki w polu widzenia, które są spowodowane uszkodzeniem nerwu wzrokowego.
Tomografię koherentna (OCT) – to zaawansowane obrazowanie, które pozwala na dokładną ocenę warstwy włókien nerwowych siatkówki i struktury nerwu wzrokowego, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nasz narząd wzroku pracuje w sposób właściwy.
Jak zapobiegać jaskrze?
Kiedy podejrzewamy u siebie jaskrę – konieczne jest udanie się do salonu optycznego, w którym odbędziemy konkretne badania. Jak jednak realnie zapobiegać chorobie, aby móc cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas?
Systematycznie badaj oczy – osoby powyżej 40. roku życia powinny poddawać się regularnym badaniom oczu co 1-2 lata. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, tego typu badania mogą być konieczne częściej. Aby o nich nie zapomnieć – warto notować daty w kalendarzu. Podczas wizyty u okulisty – nie zapomnij o monitorowaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego!
Prowadź zdrowy styl życia – przemyślana, dopasowana do potrzeb organizmu dieta oraz regularna aktywność fizyczna mogą przyczynić się do utrzymaniu zdrowych oczu. Jedzenie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, witaminy (A, C, E) oraz minerały – na przykład cynk i selen – może wspierać właściwe funkcjonowanie narządu widzenia. Stawiając dodatkowo na regularną aktywność fizyczną – wspieramy utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi oraz ogólną poprawę stanu zdrowia, co może wpłynąć korzystnie na zdrowie oczu.
Nie pal – palenie tytoniu może zwiększać ryzyko rozwoju jaskry, dlatego jeśli palisz papierosy, korzystne będzie rzucenie nałogu.
Kontroluj ciśnienie krwi – utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi może rzeczywiście zmniejszyć ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Chroń oczy przed urazami – stosowanie odpowiednich środków ochrony oczu podczas wykonywania prac mogących spowodować uraz oka to ważny element zachowania zdrowia naszych oczu.
Noś okulary przeciwsłoneczne – świadoma ochrona oczu przed promieniowaniem UV może zapobiegać uszkodzeniom, które mogą przyczynić się do rozwoju jaskry – dlatego tak ważny jest profesjonalny dobór okularów przeciwsłonecznych i noszenie ich nie tylko w bardzo upalne, słoneczne dni, ale zawsze wtedy, gdy czujemy, że nasze oczy tego potrzebują!
Poznaj rodzinne choroby oczu – zapytaj członków rodziny czy chorują bądź chorowali na jaskrę. Jeśli tak – zwróć szczególną uwagę na regularność wizyt u okulisty oraz wykonywanie najważniejszych badań w kierunku diagnozy tej choroby.
Staraj się unikać stresu – przewlekły stres może wpływać na ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego też staraj się dbać o to, aby było go jak najmniej na co dzień. Techniki relaksacyjne – na przykład medytacja, joga czy regularna aktywność fizyczna – mogą pomóc w zarządzaniu stresem, dzięki czemu nie tylko poczujemy się lepiej, ale również zadbamy o zdrowie swoich oczu!
Nieleczona jaskra może prowadzić (w skrajnych sytuacjach) nawet do utraty zdolności widzenia. Na szczęście dzięki systematycznym wizytom u okulisty czy optometrysty – możemy być spokojni o swój wzrok!
Czytaj więcej:
Optyk – na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?
Oprawki dla dzieci – które będą odpowiednie?
Co jaki czas warto odwiedzać optyka?
Poznaj najmodniejsze oprawki tego lata!
Zobacz również
-
Optyk - czym dokładnie się zajmuje?
Optyk to specjalista zajmujący się dobieraniem, dostosowywaniem oraz sprzedażą okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych na podstawie recept wystawionych przez okulistę lub optometrystę. Optyk nie zajmuje się diagnozowaniem chorób oczu ani przeprowadzaniem zaawansowanych badań wzroku – to kompetencje okulistów i optometrystów. Jego praca skupia się głównie na technicznych aspektach korekcji wzroku, dostosowując i dostarczając produkty optyczne zgodnie z zaleceniami tych specjalistów - co sprawia, że profesjonalne salony optyczne cieszą się dziś tak dużym zainteresowaniem osób, poszukujących…
-
Jak dbać o wzrok na co dzień?
"Jak dbać o wzrok na co dzień?" - to pytanie zadaje sobie spora część osób, która chce zachować swoje oczy w jak najlepszej formie. Niezależnie od tego czy regularnie korzystamy ze wsparcia okulisty czy optyka - bądź samodzielnie dbamy o swój wzrok - warto jest poznać kilka istotnych zasad, umożliwiających utrzymanie wzroku w optymalnym stanie. Wzrok to jeden z pięciu głównych zmysłów człowieka, umożliwiający postrzeganie otoczenia za pomocą światła. Głównymi narządami wzroku są oczy, które…
-
Optyk - na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?
Optyk - na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym jak wybrać optyka dla siebie i swoich bliskich? Jak się okazuje - decyzja o wyborze osoby, której zawierzymy zdrowie naszego wzroku, powinna być zawsze starannie podejmowana. W jaki sposób? Oczywiście w oparciu o konkretne kryteria, które pomogą nam trafić na takiego optyka, który rzeczywiście odpowiednio zadba o nasze oczy! Optyk to specjalista zajmujący się wytwarzaniem, doborem i naprawą okularów oraz…