Jak dbać o zdrowie oczu na co dzień?

Zdrowe oczy

„Jak dbać o zdrowie oczu na co dzień?” – to pytanie zadaje sobie całe mnóstwo osób, które chcą zadbać o narząd wzroku małymi, codziennymi krokami. Jak się okazuje, to właśnie tego rodzaju podejście do kwestii zdrowia oczu jest najkorzystniejsze – ponieważ niejednokrotnie to małe-wielkie rzeczy, które wykonujemy bądź jakich unikamy na co dzień, okazują się być tymi najważniejszymi. Zdrowie oczu nie bez powodu wielu osobom kojarzy się z przemyślaną dietą (bazującą głównie na produktach z witaminą A), jak i z ochroną wzroku przed nadmiernym kontaktem z ekranem telewizji, telefonu czy laptopa. Jak zadbać o zdrowie oczu na co dzień, aby nie musieć martwić się ewentualnymi, związanymi z nimi dolegliwościami? Przychodzimy z podpowiedziami!

Zdrowie oczu na co dzień – jaką rolę odgrywa odpowiednia dieta?

Nie jest tajemnicą, że to właśnie zdrowa, zbilansowana dieta może realnie wesprzeć funkcjonowanie naszego wzroku na co dzień. O jakich składnikach odżywczych warto pamiętać, przygotowując posiłki?

Witamina A – zdrowa witamina A jest kluczowa dla zdrowia siatkówki, a jej niedobór może prowadzić do problemów ze wzrokiem, takich jak kurza ślepota. Tę ważną dla zdrowia oczu witaminę znajdziemy między innymi w marchwi, batatach, szpinaku czy dyni.

Luteina i zeaksantyna – zarówno luteina, jak zeaksantyna są kluczowe dla ochrony plamki żółtej w oku, która wspiera utrzymanie prawidłowego widzenia centralnego oraz chroni przed zwyrodnieniem plamki, które jest związane z wiekiem. Do najważniejszych źródeł tych cennych antyoksydantów należą zielone warzywa liściaste, brokuły, papryka i groszek.

Kwasy tłuszczowe omega-3 – kwasy omega-3 nawilżają oczy, co przekłada się na niwelowanie ryzyka powstania zespołu suchego oka. Co więcej, kwasy tłuszczowe omega-3 wspierają również zdrowie siatkówki. Znajdziemy je przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś czy tuńczyk, oraz w orzechach włoskich.

 Witamina C – ze względu na to, że witamina C należy do antyoksydantów, pomaga chronić oczy przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego. „Królowa witamin” obecna jest między innymi w owocach cytrusowych, a także w truskawkach, kapuście, jagodach i kiwi.

Witamina E – witamina E może realnie przyczyniać się do opóźnienia rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Znajdziemy ją w nasionach słonecznika, awokado, oliwie z oliwek i orzechach.

Cynk – zdrowy cynk stymuluje transport witaminy A z wątroby do siatkówki, co z kolei pełni ważną rolę w produkcji chroniącej oczy melaniny. Cynk zawarty jest między innymi w produktach takich jak wołowina, ciecierzyca, orzechy nerkowca czy ostrygi.

Beta-karoten – beta-karoten to nic innego jak prekursor witaminy A, który chroni oczy uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Najwięcej beta-karotenu znajdziemy w marchewce, dyni i słodkich ziemniakach.

  Czym jest prezbiopia?

Antocyjany – przeciwutleniacze, które występują w ciemnych owocach, skutecznie chronią naczynia krwionośne w siatkówce oraz stymulują krążenie w oczach. Antocyjany obecne są między innymi w jagodach, borówkach, jeżynach i czarnej fasoli.

Selen – działający synergistycznie z witaminą E selen, pomaga w ochronie oczu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Cenny selen znajdziemy między innymi w rybach, jajach i ryżu brązowym.

Zdrowie oczu – jak o nie zadbać?

Jak się okazuje, zdrowa dieta to niejedyny krok w kierunku zdrowia i doskonałej formy naszych oczu. Co warto zrobić, aby zadbać o swój wzrok na co dzień?

Dbaj o przerwy podczas pracy przy komputerze

Długotrwałe patrzenie na ekran komputera może powodować zmęczenie oczu. Aby zminimalizować wystąpienie niechcianych dolegliwości związanych ze wzrokiem, warto zastosować zasadę 20-20-20. W praktyce oznacza to następujące ćwiczenie – co 20 minut patrz przez 20 sekund na coś oddalonego o 20 stóp (około 6 metrów). Tego typu „praca” podczas seansu przed komputerem, może okazać się niezwykle pomocna na co dzień!

Nawilżaj oczy

Suche oczy mogą być problematyczne, zwłaszcza jeśli spędzamy sporo czasu w suchych pomieszczeniach lub przed ekranami. Stosowanie nawilżających kropli do oczu lub nawilżacza powietrza w pomieszczeniu może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia. Pamiętajmy jednak, aby do pielęgnacji oczu wybierać wyłącznie te produkty, które rekomenduje nasz optyk.

Chroń oczy przed promieniami UV

Ponieważ nasze oczy każdego dnia są narażone na szkodliwe działanie promieni UV – ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Co istotne, warto nosić je nie tylko w słoneczne dni, ale również przy pochmurnej pogodzie – aby zminimalizować ryzyko wystąpienia uszkodzeń.

Noś soczewki bądź okulary, jeśli takie jest zalecenie optyka

Jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, upewnij się, że są one dobrze dobrane i odpowiednio dbasz o ich czystość. Systematyczne wizyty u okulisty są ważne, aby monitorować stan wzroku – podobnie jak wykonywanie regularnego badania wzroku.

Wysypiaj się

Zmęczenie i brak snu mogą powodować, że oczy będą bardziej podatne na zmęczenie, suchość i podrażnienia – dlatego tak ważna jest dbałość o płynny, spokojny sen. W tym celu może pomóc nam odstawienie wszelkiego rodzaju sprzętów (telefon, tablet, laptop) na dwie godziny przed pójściem spać.

Nie pocieraj oczu

Jeśli musisz pocierać oczy – zadbaj o to, aby robić to czystymi rękoma. Pocieranie oczu w ciągu dnia może przenosić bakterie, które prowadzą do infekcji, dlatego też starajmy się unikać tego niesprzyjającemu zdrowiu oczu nawyku.

Zrezygnuj z papierosów

Czy wiesz, że palenie tytoniu realnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób oczu – przede wszystkim zaćmy i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej? Porzucenie szkodliwego nawyku sprawdzi się nie tylko w kontekście zachowania zdrowia swojego wzroku, ale również… całego organizmu!

  Optyk - na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

Pamiętaj o badaniu oczu

Nawet jeśli nie masz problemów ze wzrokiem, cykliczne badania okulistyczne mogą pomóc wykryć wczesne oznaki schorzeń oczu, takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Nie rezygnuj z zaplanowanych wizyt bez powodu – aby móc mieć pewność, że Twoje oczy pozostają w jak najlepszej formie!

Zdrowie oczu – jak rozpoznać niepokojące sygnały?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co oznacza, że Twoje oczy „są zdrowe”? Jak się okazuje, na zdrowie oczu składa się szereg czynników, do których należą przede wszystkim kwestie takie jak:

Wyraźne widzenie – zdrowe oczy pozwalają widzieć wyraźnie na różnych odległościach — zarówno blisko, jak i daleko — bez zniekształceń obrazu. Jeśli na co dzień odczuwamy trudności z czytaniem, oglądaniem telewizji czy rozpoznawaniem szczegółów na odległość, nie czekajmy ze zgłoszeniem się do specjalisty!

Brak dyskomfortu i zaczerwienienia – zdrowe oczy to oczy bez bólu, swędzenia czy pieczenia. Jeśli na co dzień dokucza nam uczucie „piasku w oczach” czy zaczerwienienie, skontaktujmy się z zaufanym optykiem.

Brak zaburzeń widzenia – do najpopularniejszych kłopotów ze wzrokiem możemy zaliczyć tak zwane „mroczki”, czyli czarne plamki, które pojawiają się w polu widzenia, dwojenie obrazu i nadwrażliwość na światło. Zdrowe, sprawnie funkcjonujące oczy, nie powinny doświadczać żadnego z powyższych zaburzeń.

Prawidłowa percepcja kolorów – jeśli na co dzień mamy problem z rozróżnieniem kolorów, powinien być to sygnał, który zmobilizuje nas do wizyty w profesjonalnym gabinecie optycznym.

Dobry stan siatkówki – stan swojej siatkówki możemy kontrolować w gabinecie optycznym – poprzez wykonywanie odpowiednich badań. Brak objawów chorób, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jest oznaką zdrowia oczu.

Swobodne poruszanie się oka – zdrowe oczy to oczy, w których zachowana pozostaje równowaga mięśni, co pozwala na komfortowe poruszanie oczami w różnych kierunkach bez bólu, zmęczenia czy zaburzeń ruchu gałek ocznych (na przykład zeza).

Brak zmian w wyglądzie oka – wszelkie zmiany w wyglądzie oka, takie jak widoczne zaczerwienienie, ropienie, obrzęk czy nadmierne łzawienie, mogą wskazywać na infekcję, która zawsze powinna być konsultowana ze specjalistą zdrowia oczu.

Bezproblemowe widzenie nocne – zdrowe oczy to oczy, które bez problemów widzą w nocy bądź przy niewielkim oświetleniu – dlatego tak ważne jest, aby w przypadku kłopotów z widzeniem nocnym, udać się do specjalisty.

  Zwyrodnienie plamki żółtej - czym się objawia?

Ciśnienie wewnątrzgałkowe w normie –  zdrowe oczy posiadają odpowiednie ciśnienie wewnątrzgałkowe, co minimalizuje ryzyko rozwoju chorób takich jak chociażby jaskra.

Brak bólu głowy na tle problemów z oczami – niektóre bóle głowy spowodowane są zmęczeniem oczu bądź innymi problemami z nimi związanymi. Jeśli odczuwamy je na co dzień, koniecznie zgłośmy się do doświadczonego optyka.

Zdrowie oczu to ważny aspekt ogólnego samopoczucia, o który warto dbać na co dzień – na szczęście przy pomocy zdrowej, odpowiednio skomponowanej diety, unikania nadmiernego spędzania czasu przed ekranem oraz regularnych badań, nie musimy martwić się o zaniedbania na tym polu! Pamiętajmy, aby na ewentualne sygnały alarmowe reagować szybko, bez zbędnej zwłoki – dzięki czemu odpowiednio wcześnie rozpoczniemy leczenie oczu.

Czytaj więcej:

Heteroforia – jak rozpoznać tę przypadłość?

Zwyrodnienie plamki żółtej – czym się objawia?

Zaćma – co warto o niej wiedzieć?

Czym objawia się jaskra?

Co ile wykonywać badanie wzroku?